OMEGA

Dane szczegółowe:
Populacja: 7.8 mln
Dystans orbitalny: 2.43 JA
Okres orbitalny: 6.9 lat ziemskich
Długość całkowita: 44.7 km

Wybudowana na metalicznej asteroidzie bogatej w złoża pierwiastka zero. Omega od tysięcy lat jest rajem dla wszelkiego rodzaju kryminalistów i maruderów. Stacja słynie również z panującego na niej bezprawia i chaosu, zarówno architektonicznego jak i organizacyjnego – na Omedze od niepamiętnych czasów nie ma jednolitego rządu, obejmującego swą jurysdykcją całą stację.
Historia
Omega często określana jest jako mroczny odpowiednik Cytadeli w Układach Terminusa. Jest to olbrzymia stacja górnicza położona na pozostałościach wielkiej asteroidy o nieregularnych kształtach. Zabudowę stacji stanowią dostawiane przez tysiące lat bez żadnego planu budynki mieszkalne, sklepy i magazyny, leżące przy nieregularnie biegnących ulicach. Na stacji nie obowiązują żadne formalne regulacje prawne, poszczególne jej obszary kontrolowane są przez różne gangi, grupy najemników i inne organizacje przestępcze, toczące ze sobą nieustannie brutalne walki o poprawę stanu posiadania. Od wielu lat największą część stacji kontroluje „Królowa piratów” Aria T’Loak i to ona faktycznie uważana jest za nieformalną władczynię Omegi.
Głównym towarem eksportowym Omegi jest pierwiastek zero. Jej bogate w metale ciężkie jądro było obiektem intensywnych prac wydobywczych, na skutek których asteroida została niemal całkowicie wydrążona. Z pozyskanych w ten sposób surowców powstały budynki i obiekty tworzące stację. Wraz z biegiem czasu zabudowa rozrosła się do tego stopnia, iż pokrywa większą część powierzchni asteroidy, tworząc skomplikowaną mozaikę architektoniczną. Populacja Omegi liczy blisko 8 mln przedstawicieli dziesiątek ras, w tym batarian, vorchów, Lystheni, salarian etc., także tych, które nie są członkami społeczności Cytadeli.

Odzwierciedleniem opinii, jaką cieszy się stacja, są jej nazwy używane w poszczególnych językach. Asari nazywają ją „sercem zła”, turianie „światem bezprawia”, salarianie „miejscem tajemnic”. Dla krogan natomiast jest to „kraina możliwości”.